secret-team

Save Time Save Secret
 
ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share
 

 Flamuri Shqiptar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mr.Overlord
Admin
Admin
Mr.Overlord

Numri i postimeve : 85
Location : No No No
Registration date : 02/01/2008

Flamuri Shqiptar Empty
MesazhTitulli: Flamuri Shqiptar   Flamuri Shqiptar Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 1:16 am

Pėrgjigju me kuotė
Mesazh Flamuri Shqipetar...!!


Pak histori...

Flamuri i ShqipėrisĆ« Ć«shtĆ« flamuri kombėtar shqiptar, njĆ« flamur me fushĆ« tĆ« kuqe dhe njĆ« shqiponjnĆ« dykrenare tĆ« zezĆ« nĆ« mes. Flamuri shqiptar e ka prejardhjen nga nga njĆ« vulĆ« e heroit kombėtar shqiptar Gjergj Kastriot Skėnderbeu, i cili i udhėhoqi shqiptarėt nĆ« njĆ« kryengritje tĆ« pėrbashkėt nĆ« shekullin XV kundėr perandorisĆ« osmane duke i sjellĆ« trojeve shqiptare pavarėsinĆ« pėr njĆ« kohĆ« tĆ« shkurtėr (1443-1478). Shqiponja ishte pjesĆ« e emblemės sĆ« familjes Kastrioti e cila e ka zanafillėn nĆ« perandorinĆ« bizantine.

Shqiponja dykrenare Ć«shtĆ« pėrdorur si simbol pushteti dhe dokumentohet se Ć«shtĆ« pėrdorur pėr herĆ« tĆ« parĆ« nga perandori Kostandin dhe mĆ« pas u bĆ« traditĆ« vendėse nĆ« tĆ« gjithĆ« Ballkanin. U pėrdor edhe nga Skėnderbeu, pėr tĆ« treguar se ishte pėrfaqėsues i sundimit paraosman. Kush Ć«shtĆ« rrjedha historike? Profesor Kasem BiƧaku tregon: NĆ« lashtėsi ka qenĆ« shumĆ« i pėrhapur totemizmi (lloj besimi qĆ« adhuronte kafshėt dhe shpendėt, duke i konsideruar si mbrojtės dhe themelues tĆ« njerėzimit). Shqiponja Ć«shtĆ« konsideruar si bashkudhėtare e perėndive dhe vetĆ« perėndi. Ajo dhe luani janĆ« konsideruar kudo si mbretėr, pėrkatėsisht tĆ« shpendėve dhe tĆ« kafshėve, pėr kėtĆ« arsye figura e shqiponjės dhe luanit janĆ« mĆ« pėrfaqėsueset nĆ« heraldikat (stemat, shenjat) e vjetra. Shqiponja Ć«shtĆ« simbol pushteti, guximi dhe lartėsimi shpirtėror. Ka qenĆ« simbol pushteti perandorak, prandaj Ć«shtĆ« dhe nĆ« heraldikat e shumĆ« vendeve.

Shqiponja me dy krerĆ« Ć«shtĆ« pėrdorur si simbol qĆ« nĆ« shekullin VII para erės sonĆ« nĆ« Turkmenistan. Shqiponja e zezĆ« me njĆ« kokĆ« Ć«shtĆ« pėrdorur si simbol nĆ« perandorinĆ« romake dhe me pėrhapjen e Krishtėrimit u pėrdor edhe nga kisha katolike.

Shqiponja dykrenare Ć«shtĆ« pėrdorur pėr herĆ« tĆ« parĆ« nga perandori me origjinĆ« iliro-shqiptare, Kostandini (306-337), themelues i Kostandinopojės, duke i krijuar perandorisĆ« romake dy qendra administrative; Romėn dhe Kostandinopojėn dhe shqiponja simbolizonte keto dy vende. GjatĆ« sundimit tĆ« perandorit iliro-shqiptar Justiniani I (527-565) u bĆ« bashkimi i dy kishave dhe si simbol i pėrbashkėt kishtar u bĆ« shqiponja dykrenare, prandaj gjendet si simbol nėpėr kishat mesjetare tĆ« ShqipėrisĆ« dhe Ballkanit. NĆ« shekullin XX nĆ« PerandorinĆ« Bizantine shqiponja dykrenare shfaqet me krahĆ« gjysmĆ« tĆ« hapur dhe vazhdoi tĆ« shfaqej ashtu.

NĆ« Shqipėri, si simbol pushteti, shqiponjėn e kanĆ« pėrdorur familjet sundimtare shqiptare tĆ« mesjetės si Kastriotėt, Arianitėt, Muzakajt, Topiajt, Gjurashėt, po ashtu edhe ƇernojoviƧƫt e Malit tĆ« Zi. Duke pėrdorur shqiponjėn si simbol tĆ« pushtetit tĆ« tyre, dėshmohet se kėto familje kanĆ« qenĆ« funksionare tĆ« larta gjatĆ« PerandorisĆ« Bizantine.

Me shembjen e PerandorisĆ« Bizantine nĆ« vitin 1453, shohim qĆ« nga Skenderbeu u pėrdor edhe ngjyra e flamurit tĆ« Bizantit dhe me kėtĆ« donte tĆ« tregonte se ishte vazhdues i pushtetit paraosman, megjithėse i bėri dallime qoftĆ« stemės dhe flamurit, pėr ta dalluar nga ai i Bizantit. NĆ« vulėn e Skėnderbeut, ku Ć«shtĆ« shqiponja dykrenare, ndėrmjet dy krerėve tĆ« saj Ć«shtĆ« vendosur njĆ« yll me 6 cepa. Mbi kėtĆ« yll Ć«shtĆ« njĆ« yll tjetėr me 8 rreze.

Kurse nĆ« stemėn e Kastriotėve qĆ« Ć«shtĆ« gdhendur 2 herĆ« nĆ« varrin monumental tĆ« nipit tĆ« Skėnderbeut, Kostandin Kastrioti, ylli Ć«shtĆ« me 8 cepa dhe mbi krerėt e shqiponjės janĆ« dy kurora mbretėrore. Me kėto simbole Skėnderbeu tregonte pretendimin se kishin prejardhje nga Aleksandri i Madh, gjĆ« qĆ« e kemi tĆ« shprehur nĆ« epigrafin e Alfonsit nĆ« njĆ« kishĆ« tĆ« Valencias nĆ« SpanjĆ«. Pra shqiponja dykrenare Ć«shtĆ« pėrdorur masivisht nga sundimtarėt si simbol pushteti dhe mund tĆ« konsiderohet traditĆ« romako- bizantine.

GjatĆ« kohės sĆ« Rilindjes, aktivistėt e saj tĆ« tĆ« gjitha feve e grupeve punonin dhe vepronin nėn hijen e kėtij flamuri edhe pse ai nuk ishte i standardizuar deri nĆ« kohėn e krijimit tĆ« shtetit tĆ« parĆ« shqiptar. Me kthimin e Ismail Qemailit nĆ« VlorĆ«, dhe krijimin e shtetit tĆ« parĆ« tĆ« shqiptarėve bėhet edhe standarizimi i flamurit kombėtar shqiptar i cili ishte gjithashtu edhe flamuri shtetėror i qeverisĆ« sĆ« parĆ« tĆ« ShqipėrisĆ«. Ky flamur llogaritet si njĆ« ndėr elementėt kryesore tĆ« kombit tĆ« tyre. NĆ« Shqipėri dhe KosovĆ« janĆ« bėrĆ« disa ndryshime tĆ« flamurit kombėtar dhe janĆ« pėrdour si flamuj shtetėror apo administrativ nga qeveri e sisteme tĆ« ndryshme. Ndėr ndryshimet e bėra nga shqiptarėt kanĆ« qenĆ« ndryshimet qĆ« i janĆ« bėrĆ« shqiponjės nĆ« nivel kombėtar, ndėrsa ndryshimet tjera kanĆ« humbur diku nĆ« histori si ndryshimet qeveritare, partiake, lokale etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://secret-team.4umer.com
 
Flamuri Shqiptar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
secret-team :: Your first category :: Historia Shqipetare-
Kėrce tek: