secret-team

Save Time Save Secret
 
ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share
 

 Mė shpejt se drita?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MagneT-MagnuM
Admin
Admin
MagneT-MagnuM

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Recycle Bin
Registration date : 03/01/2008

Mė shpejt se drita? Empty
MesazhTitulli: Mė shpejt se drita?   Mė shpejt se drita? Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 10:45 am

Shkencėtarėt gjermanė GünterNimtz dhe Alfons Stahlhofen ngaUniversiteti nė Koblenz (Gjer ani)pohojnė se kanė tejkaluar shpejtėsinėe dritės. Ata merren mehulumtimet e tunelimit kuantik,njė prej aspekteve mė tė rėndėsishmetė fizikės kuantike pėr tėcilin dihet fare pak.Hulumtimin e bėjnė me dy prizmatė lidhura, pėrmes tė cilave"lėshohet" drita dhe maten informatatpėr fotonet.

Ata zbuluan sekur prizmat ndahen fotonet nganjėherekrijojnė njė tunel dhe arrijnėnė cakun e vet edhe mė herėt(apo mė shpejt) se sa qė ėshtė emundur teorikisht, pra mė shpejtse shpejtėsia teorike e dritės. Kaedhe tė tillė qė nuk pajtohen mekėtė hulumtim dhe pohojnė qė kytest nuk vėrteton asgjė dhe sekrejt kjo ėshtė ēėshtje e kėndvėshtrimit,dhe se shpejtėsiakozmike e dritės e Ajnshtajnit nukėshtė rrezikuar.Por, shkencėtarėt gjermanė janėtė vendosur nė pohimet e tyre se iakanė dalė, dhe se ky ėshtė deri mėtani i vetmi hulumtim i njohur icili rrėzon teorinė e relativitetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://magnet-magnum.com/
 
Mė shpejt se drita?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
secret-team :: Your first category :: Lajmet e Portalit & Forumit-
Kėrce tek: