secret-team

Save Time Save Secret
 
ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share
 

 Energjia elektrike nga duart

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MagneT-MagnuM
Admin
Admin
MagneT-MagnuM

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Recycle Bin
Registration date : 03/01/2008

Energjia elektrike nga duart Empty
MesazhTitulli: Energjia elektrike nga duart   Energjia elektrike nga duart Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 10:50 am

Hulumtuesit e institutit tė njohur gjerman Fraunhofer kanė zhvilluar njė mėnyrė interesante pėr tė fituar energjinė elektrike nga nxehtėsia e trupit. Aparati punon me principin e gjeneratorit termoelektrik (TEG) tė krijuar nga elementet gjysmėpėrēuese.TEG nxjerr energjinė elektrike nga dallimet nė temperaturė mes ambientit tė ngrohtė dhe tė ftohtė. Sa mė i madh dallimi, TEG mund tė prodhojė energji elektrike mė tė fortė. Pasi qė dallimi nė nxehtėsinė e duarve nė krahasim me ambientin edhe nuk ėshtė i madh, prodhimi i energjisė sė mjaftueshme pėr tė vėnė nė lėvizje ta zėmė njė laptop, apo njė telefon mobil, nuk ėshtė i mundur ende, por prandaj ėshtė i mundur aplikimi nė medicinė pėr furnizim tė instrumenteve tė ndryshme qė lidhen nė pacientėt. Tani pėr tani aparati prodhon rreth dyqind milivoltė derisa shumica e pajisjeve elektronike ka nevojė pėr tė paktėn dy voltė pėr tė punuar. TEG mund tė integrohet nė aparate tė ndryshme me dallim temperature si radiatorė apo pajisje pėr kondicionim tė ajrit, ndėrsa shkencėtarėt shpresojnė qė TEG nė tė ardhmen do tė mund tė punojė nė dallim prej vetėm gjysmė grade dhe tė prodhojė mjaft energji pėr pėrdorim komercial.

_________________
Image


Report this post
Top
Profile Send private message
Delete post Edit post Reply with quote
Display posts from previous: Sort by

Post new topic Reply to topic Page 1 of 1
[ 1 post ]

Board index » Control Center » Lajmet e Portalit & Forumit
It is currently Fri Jan 04, 2008 2:49 pm | Last visit was: Fri Jan 04, 2008 5:12 am
All times are UTC - 4 hours
View unanswered posts | View active topics
View new posts | View your posts

Who is online

Users browsing this forum: MagneT-MagnuM and 0 guests
You can post new topics in this forum
You can reply to topics in this forum
You can edit your posts in this forum
You can delete your posts in this forum

Search for:

Jump to:


All rights reserved - ©2007


Design by Black Final
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://magnet-magnum.com/
 
Energjia elektrike nga duart
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
secret-team :: Your first category :: Lajmet e Portalit & Forumit-
Kėrce tek: