secret-team

Save Time Save Secret
 
ForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share
 

 100 fjale te urta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
MagneT-MagnuM
Admin
Admin
MagneT-MagnuM

Numri i postimeve : 56
Age : 29
Location : Recycle Bin
Registration date : 03/01/2008

100 fjale te urta Empty
MesazhTitulli: 100 fjale te urta   100 fjale te urta Icon_minitimeFri Jan 04, 2008 1:04 am

100 fjale te urta1- Mė mirė ėshtė tė shpenzosh njė qiri tė vogėl se sa tėrė jetėn ta kalosh nė terr.
2- Gjithnjė derisa qėndron nė kėmbėt e tua mos vajto nėse nuk mundesh tė vraposh.
3- " E mundshmja" pyet tė " Pamundshmen" ku jeton? U pėrgjigj: nė ėndrrat e tė paaftėve.
4- Shtėpia pa libra ėshtė shtėpi pa shpirt.
5- Nuk ėshtė i fortė ai qė gjithnjė fiton luftėrat, por i dobėt ėshtė ai i cili gjithnjė e humb paqen.
6- Nėse do qė tė urrejnė tė gjithė, iu thua tė gjithėve se kush janė.
7- Epitetet janė shenjat e ahmakut, njerėzve tė mėdhenj nuk u duhet asgjė mė shumė se sa emri i tyre.
8- Kush e donė njė dru, donė edhe degėt e saj.
9- Mos e arrij paqen me luftė, por me marrėveshje.
10- Kur drejtėsia zhduket nga faqja e dheut, njeriu bėhet i pavlefshėm.
11- Nuk ėshtė kėnaqėsi tė punosh gjithnjė atė qė dėshiron, por ėshtė kėnaqėsi kur e do punėn qė e dėshiron.
12- Mė e keqja ēka mund t'i ndodhė njė njeriu ėshtė papunėsia dhe qė nuk e donė askėnd.
13. Turpi ėshtė bukuria e femrės ndėrsa vlerė te meshkujt.
14- Nėse digjet shtėpia e fqiut, ruaje tėnden.
15- Mik e ke atė i cili ta tėrheq vėrejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tėnd pėr t'u bėrė mė i dashur.
16- Miqėsia ėshtė pusi,sa mė tepėr nxjerrė nga ajo , ajo bėhet mė i thellė.
17- Buzėqeshja ėshtė fjalė e bukur pa shkronja.
18- Mos pėrkujto shumė atė ēka e ke humbur pėr tė mos e humbur atė ēka e ke.
19- Kush kėnaqet me vepra tė vogla tė dynjasė , tė gjitha vėshtirėsitė do t'i janė tė lehta.
20- Fjala e mirė ėshtė pasaportė pėr arritje te ēdo zemėr.
21- Sa mė i madh tė jetė mashtrimi , do tė jetė mė e vogėl kėnaqėsia.
22- Nėse nuk do tė keqen nga ti, ik nga e keqja.
23- Shpirti i qetė ėshtė krevati mė i mirė pėr pushim.
24- Kush mbjellė tė mira korrė falėnderime.
25- Edhe nė kopsht tė mirė din me qenė ndonjė gjarpėr.
26- Jeta ėshtė gjėja e vetme qė sa mė shumė rritet aq mė shumė bie.
27- Zemra ėshtė hapėsira, ndėrsa goja ėshtė dorėza, gjuha ėshtė ēelėsi pėr kėtė arsye ēdo kush le ta ruan ēelėsin e fshehtėsisė sė tij.
28- Pėrvoja ėshtė krahėria tė cilin ta falė jeta kur tė bien flokėt.
29- Paraja ėshtė e mirė si shėrbėtor, por i keq si pronar.
30- Madhėsia e dijes sate lind xhelozi, ndėrsa modestia e zemrės sate lind miq.
31- Nėse i verbėri e udhėheq tė verbėtin, tė dy do tė bien nė humnerė.
32- Ēasti i dhimbjes zgjatė njė orė, ndėrsa kėnaqėsia njė moment.
33- Nuk duhet t'i frikėsohesh krismės sepse plumbi qė tė qėllon nuk dėgjohet.
34- Tė mjerin e tėrheqin flokėt e gjata tė tija, ndėrsa nuk e sheh se po i zgjatet gjuha.
35- Nėse do me pa realitetin femėror, shikoje atė me sy mbyllur.
36- Kush gabon ėshtė njeri,ndėrsa ai qė nė gabime qėndron ėshtė djall.
37- Forca e zinxhirit matet me dobėsinė e hallkave tė tij.
38- Nėse jemi vėllezėr nuk na janė qeset motra.
39- Njerėzit mund tė jetojnė pa ajėr disa minuta, pa ujė dy javė, pa ushqim dy muaj, ndėrsa pa idetė disa vjet.
40- Gjysma e parė e jetės na kalon duke kėrkuar pasuri, ndėrsa gjysma tjetėr duke kėrkuar mjek.
41- Kush blen atė qė nuk i duhet, shet atė qė i duhet.
42- Kur dikush lavdėron dikė, pak kush beson nė atė, ndėrsa kur kritikon dikė, atė ēdokush e beson.
43- Rehat flenė ai i cili nuk ka atė nga e cila ai frikėsohet.
44- Martesa ndodh papritur sikurse pikė ngjyra nė rrobe.
45- Nėse dikush mundė ta blej kapelėn, nuk mund tė blej mendjet.
46- Pėrgjithėsisht tė hollat humbin duke kėrkuar tė hollat.
47- Sikur njerėzit tė pengohen tė flasin mirė pėr vete dhe keq pėr tė tjerėt, pjesa dėrmuese e njerėzimit do tė mbeten memec.
48- Nėse fėmija luan me jetėn e vet, jeta luan me tė kur tė rritet.
49- Zgjidhi fjalėt para se t'i thuash dhe jepi zgjedhjes mjaftė kohė, sepse fjala duhet tė piqet sikurse pema, i duhet pak kohė pėr tu pjekė.
50- Ruaju tė ndershmes kur e nėnēmon dhe vetmisė sė keqe kur i bėnė konak dhe njeriut tė ndershėm kur e bjerė nė situatė tė keqe dhe ahmakut nėse je i mėshirshėm ndaj tij.
51- Mbret unė, mbret ti - kush bėnė ujė?
52- Lehtė ėshtė kur tė ēmojnė tė tjerėt, por vėshtirė kur ti ēmon vetveten.
53- I lumtur ėshtė ai qė fytyrėn e tij e poshtėron nga brengat, kokėn nga zėrja dhe trupin nga sėmundja.
54- Kur tė arrish nė maje, sillu nga mbrapa dhe shiko kush tė ka ndihmuar tė ngjitesh dhe kthehu nga qielli qė Allahu tė forcoj nė atė maje.
55- Kush ka jetuar me dy fytyra ka vdekur i pafytyrė.
56- Nėse armiku nga ti kėrkon kėshilla jepi sepse mund tė bėhet mik.
57- Ik kah tė duash nga vetja nuk mund tė ikėsh.
58- Nėse je i pasur han kur tė duash, nėse je i varfėr han kur tė mundesh.
59- Nėse dikush tė thotė tė dua si vėllain, kujtoje tregimin mbi Kabilin dhe Habilin.
60- Nėse flet me nguti do tė thuash ndonjė fjalė qė do tė pendohesh sa tė jesh gjallė.
61- Mos polemizo me oratorin as me ahmakun pasi qė nė atė mėnyrė oratori do tė mund me fjalė, ahmaku tė ofendon.
62- Sjellja e mirė mbulon shumė negativitete, sikur sjella e keqe qė mbulon shumė veti tė mira.
63- I pasur ėshtė kush nuk ka borxh, a i ri i cili ėshtė i shėndoshė.
64- Pak dije e shumė punė
65- Disa femra mendojnė se martesa ėshtė rasti mė i mirė me ju hakmarrė dikujt.
66- Kur dy gjedhe grinden pas njė plaēke, ujku ndien grindjen e tyre dhe vjen me na zgjidh problemin.
67- Shėndeti ėshtė ai qė tė bėnė ditėn tė duket se ėshtė mė e mira e vitit.
68- Llogaria telefonike ėshtė dokumenti mė i mirė qė tregon se mė mirė ėshtė me hesht se me fol.
69- Pasanikut ėshtė vėshtirė me i falė diēka, tė ngopurin ėshtė vėshtir me qeras.
70- Nuk ėshtė i varfėr ai qė ka pak, por ai qė kėrkon shumė.
71- Mė lehtė mund tė vuash nga e vėrteta se sa tė kėnaqesh nga rrena.
72- Nuk ėshtė dorėdhėnie e mirė ajo kur mė jep atė qė kam nevojė mė shumė se ti, por ėshtė mė dhurim i mirė tė japėsh atė qė tė nevojitet mė shumė se mua.
73- Nėse tė varfanjakut i dhuron peshkun, e ke ushqyer pėr njė ditė.
74- Qeni lėviz bishtin, ndėrsa dyfytyrėshi me gjuhė.
75- Mė e mirė ėshtė nėna mė e keqe, se njerka mė e mirė.
76- Kur njeriu vendos me u martuar,ajo ėshtė vendim i fundit qė e ka marrė.
77- Njeri i suksesshėm ėshtė ai i cili e mbyll gojėn para se tė tjerėt tė mbyllin veshėt nga ai, sikurse edhe ai i cili i hap veshėt para se tė tjerėt tė hapin gojėn.
78- Tė mos marrim pjesė nė formulimin e tė metave tė huaja, sepse edhe tė tjerėt kanė gjuhė dhe sy sikurse ti.
79- Nėse nuk mundesh me mė ndihmuar, mos mė pengo.
80- Mė mirė ėshtė tė rrėshqet kėmba se sa gjuha.
81- Kush i hip tė vėrtetės e ka fituar krijimin.
82- Nuk shiten drunjtė e papėrgatitur, as peshku nė ujė.
83- Kur shkon pėrtacia rrugės, i shtohet varfėria.
84- Me vdekur i pėrkėdhelur dhe i dashur dua mė tepėr, se me jetuar i rrejtur.
85- Nuk ėshtė me rėndėsi a donė, por kėnd e donė.
86- Mė mirė ēka do me ngrėnė, se sa ēka do me falė.
87- Qė tė ruash shokėn mė parė ti duhesh tė jesh shok.
88- Qė tė flasėsh fjalė tė mira, duhet tė dėgjosh mirė.
89- Birat e ēorapeve nuk i dinė askush pėrveē kėpucės.
90- Nuk ka mė trim se kali qorr.
91- Ruaju derės me shumė ēelėsa.
92- Nėse jo tė menēurit ja jep thikėn, je bėrė vrasės.
93- Lehtė ėshtė tė bėhesh i menēur pas kohe.
94- I tėrė terri i botės nuk mund ta mbuloj dritėn e njė qiri tė vogėl.
95- Mė mirė e ke dy herė me pyet, se njė herė me gabuar.
96- Kush gabon duke buzėqesh, do tė digjet duke qarė.
97- Qenit tė rrahur mjafton t'ia tregosh gurin.
98- Pendla e mirė nuk mjafton me bėrė zogun e bukur.
99- Plagėn e nėnēmon ai qė nuk e din ēka ėshtė dhimbja.
100- Mė mirė ėshtė tė martohesh me varfanjaken se me u hangėr me pasaniken.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://magnet-magnum.com/
 
100 fjale te urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
secret-team :: Your first category :: Gjuha shqipe-
Kėrce tek: